Jak skutecznie obniżyć zużycie paliwa

Codzienne tkwimy w korkach, nie ważne czy poruszamy się komunikacją miejską, czy samochodem. Posiadanie samochodu ma taką znaczącą zaletę, że jesteśmy mobilni o każdej porze dnia i nocy. Gdy nasza praca znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, samochód znacząco ułatwia nam życie i pomaga zaoszczędzić trochę czasu.

Gdy pragniemy zmniejszyć nasze codzienne wydatki, zacznijmy od samochodu. Tylko jak to zrobić? Wystarczy zapoznać się z kilkoma sposobami na oszczędności paliwa i tzw. eko jazdę samochodem.

Opony

Po pierwsze należy zadbać o odpowiednie opony. Gdy zimą korzystamy z letnich, a latem z zimowych, nie tylko narażamy się na wypadek, czy mandat, ale na większe zużycie paliwa. Czym jest to spowodowane? Zimowe opony mają wyższy opór toczenia niż opony letnie, co daje nam dodatkowe koszta na stacji benzynowej. Dzięki dobrze dobranym oponom zyskujemy bezpieczeństwo i nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie!

Do tego istotne jest zadbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach. Zarówno za niskie, jak i za wysokie może być przyczyną większego zużycia paliwa.

Zbędny balast

W damskiej torebce można znaleźć tak wiele niepotrzebnych rzeczy jak w męskich skrzynkach z narzędziami, jednakże nasz bagażnik powinien być ostoją czystości i minimalizmu. Im większy ciężar naszego samochodu, tym większe zużycie paliwa. Pamiętajmy, by w bagażniku przewozić tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wożenie ciężkich przedmiotów przez miesiąc, choć mieliśmy je od razu wyjąć z bagażnika, nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem z puntu widzenia oszczędności. Dzięki pustemu bagażnikowi możemy zaoszczędzić nawet 20 złotych miesięcznie. Za to możemy wybrać się na kawę z przyjaciółką, czy kupić składniki na pyszne ciasto.

Zimny łokieć

Otwarte okna w samochodzie zwiększają opór aerodynamiczny, który hamuje nasze auto. Przez upodobanie do wiatru we włosach, czy pozycji na zimny łokieć tracimy ponad 10 złotych miesięcznie. A za 10 złotych, to możemy kupić kilka batoników na drogę.

Uwaga na bagażnik dachowy

Choć bagażnik dachowy jest naszym ulubieńcem, gdy kochamy sporty rowerowe, to z punktu oszczędnej jazdy generuje on spore koszta. Okazuje się, że podczas jazdy z zamontowanym bagażnikiem zużycie paliwa wzrasta nawet o 20%, co w skali miesięcznej daje nam kwotę nawet 50 złotych!

Spokój na drodze

Równomierna i jednostajna jazda to klucz do sukcesu mniejszych rachunków za paliwo. Warto utrzymywać taką samą prędkość na dłuższych odcinkach trasy (pomoże nam w tym tempomat). Dzięki hamowaniu silnikiem także oszczędzimy – zarówno paliwo, jak i klocki hamulcowe. Na autostradach, nie warto przekraczać prędkości 120 km/h, dzięki temu nasz samochód będzie możliwie opływowy i oszczędny.

Okazuje się, że oszczędzenie na paliwie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy wiedza, którą potem zastosujemy w życiu. Zmiana nawyków to proces długotrwały, ale z pewnością warty przeprowadzenia. Kilka minut porządków w bagażniku już pozwoli nam zaoszczędzić parę złotych. Gdy dodamy do tego dbałość o odpowiednie opony i jednostajną jazdę, zaoszczędzimy zarówno na nowe buty, jak i na wystawny obiad na mieście. Jak widać, oszczędna jazda samochodem to same korzyści.


Artykuł przygotowała firma DARKAM Pomoc Drogowa Dariusz Matusik z Tych: http://pomocdrogowa.tychy.pl

Add Comment


*