Jak właściwie pielęgnować wnętrze samochodu

Odpowiednie dbanie o wnętrze samochodu pozwoli zachować estetyczny wygląd auta. Ważna jest systematyczność oraz stosowanie właściwych środków pielęgnacyjnych.

Każdy właściciel samochodu spędza bardzo dużo czasu w swoim pojeździe, na przykład wykorzystuje go do dojeżdżania do pracy. Estetyczny wnętrze auta będzie miało wpływ na samopoczucie. Bałagan i brud nigdy nie wyglądają dobrze.

Najważniejsze elementy wewnątrz auta

W każdym samochodzie znajduje się kilka różnych elementów, które wymagają właściwej oraz przede wszystkim systematycznej pielęgnacji. Można wymienić przede wszystkim:

  • tapicerkę,
  • dywaniki,
  • szyby,
  • elementy z plastiku,
  • obicie bagażnika

Metody czyszczenia tapicerki samochodowej

Tapicerka samochodowa to z całą pewnością element, który ma istotne znaczenie dla wyglądu wnętrza samochodu. Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest odkurzanie tapicerki – należy robić to dokładnie, usuwając zabrudzenia ze wszystkich zakamarków. W tym celu trzeba więc wykorzystać przede wszystkim odkurzacz, który będzie miał wystarczająco dużą moc, żeby skutecznie zebrać piasek oraz inne drobne zanieczyszczenia.

Sporym problemem może okazać się również usunięcie sierści domowych pupili. Jeśli odkurzacz nie podała takiemu zadaniu, czyszczenie tapicerki można przeprowadzić przy pomocy odpowiedniej szczotki wyposażonej w gumowe włókna. W przypadku wilgotnej tapicerki można zastosować pochłaniacz wilgoci w proszku.

Tapicerka tekstylna

Czyszczenie tapicerki tekstylnej jest stosunkowo proste, ponieważ w większości przypadków do usunięcia plam wystarczy ściereczka nasączona odpowiednim środkiem. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń należy sięgnąć po specjalne preparaty. Ważny jest wybór odpowiedniego produktu, który będzie przeznaczony do stosowania na tapicerce tekstylnej. Dużą skuteczność wykazują między innymi środki w postaci pianki, które można łatwo rozprowadzić po powierzchni i wnikają dobrze we wszystkie zakamarki.

Tapicerka skórzana

W przypadku tapicerki wykonanej ze skóry należy zwracać uwagę przede wszystkim na systematyczną pielęgnację. Również w przypadku skóry warto sięgnąć po produkty, które mają postać pianki. Bardzo duże znaczenie ma także sięgnięcie pod odpowiednie preparaty. W przypadku rys, zadrapań oraz innych tym podobnych uszkodzeń, można zastosować specjalną farbę, która pomoże w pozbyciu się skaz.

Czyszczenie plastiku

Każde wnętrza samochodu zawiera także elementy wykonane z plastiku. Przy wyborze odpowiednich preparatów do czyszczenia takich części warto zwrócić uwagę między innymi na ich konsystencję. Trzeba pamiętać, że tłuste preparaty, takie jak mleczka, mogą zaplamić tapicerkę oraz wpłynąć niekorzystnie na działanie elementów elektronicznych. Lepiej również unikać bardzo tanich produktów. Ma to znaczenie między innymi w przypadku preparatów nakładanych w celu ochrony powierzchni z plastiku, które mogą nadawać tym elementom mało estetyczny wygląd.

Dywaniki i obicie bagażnika

W przypadku tych elementów właściwe czyszczenie nie będzie różnić się w dużym stopniu od czynności wykonywanych w przypadku tapicerki. Przede wszystkim najważniejszym etapem jest odkurzanie. Przed użyciem odkurzacza dywaniki należy dokładnie oczyścić ze wszystkich przedmiotów, większych śmieci, czy błota, ponieważ mogą one doprowadzić do zapchania urządzenia. Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia, czyszczenia najlepiej przeprowadzić przy użyciu różnego rodzaju preparatów o konsystencji pianki. Duże znaczenie ma także odpowiednie wysuszenie wszystkich mytych powierzchni.

Szyby

Również szyby samochodowe wymagają wielu różnych zabiegów. Na pewno należy wyczyścić je z obu stron. Błędem, który popełnia cześć kierowców, jest wykorzystywanie w tym celu zwykły produktów stosowanych do mycie okien w domu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalistyczne środki, które zostały stworzone specjalnie z myślą o czyszczeniu szyb samochodowych. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie smug – są one nie tylko mało estetyczne, ale mogą także w dużym stopniu utrudniać prowadzenie auta.

Systematyczna pielęgnacja ma znaczenie

Wnętrze samochodu możne prezentować się doskonale i zachować bardzo dobry wygląd. Wystarczy zainwestować nieco pieniędzy w zakup właściwych preparatów. Oczywiście systematyczne pielęgnowanie wnętrza auta będzie wymagało także poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, jednak na pewno przełoży się to na piękne i zadbane wyposażenie. Regularna pielęgnacja pozwoli zachować estetyczne oraz świeże wnętrze pojazdu, dzięki czemu codzienna jazda stanie się znacznie bardziej przyjemna.

Trzeba pamiętać o tym, że pielęgnacja auta przyniesie naprawdę dobre rezultaty jedynie, gdy będzie przeprowadzona przy użyciu preparatów dobrej jakości, a także jeśli będzie wykonywana regularnie. Gromadzące się zabrudzenia sprawią, że posprzątanie samochodu stanie się znacznie trudniejsze, a niektóre plamy mogą stać się bardzo trudne do usunięcia, jeśli wnikną głębiej w materiał.


Autor artykułu:
Artykuł przygotował tapicer Wojciech Miller z Warszawy zajmujacy się tapicerstwem samochodowym: http://tapicer.warszawa.pl/oferta/tapicerstwo-samochodowe/

Add Comment


*