Jak właściwie przygotować samochód do zimy

Zima na drodze – o czym warto pamiętać?

Zima to okres szczególnie trudny dla kierowców. Bardzo niskie temperatury i opady śniegu sprawiają, że poruszanie się na drogach nie jest proste. Dużym problemem jest fakt, że kierowcy często zapominają o odpowiednim przygotowaniu swoich aut do sezonu zimowego. Za niezbędne do wykonania czynności zabierają się kiedy pogoda zaczyna zaskakiwać.

Dużym problemem jest zwłaszcza wymiana opon z letnich na zimowe. Ogromna część kierowców odwleka te czynności na ostatnią chwilę. Część z nich zwyczajnie o tym zapomina, część natomiast uważa, że jazda na zimowych oponach w czasie, kiedy jeszcze nie ma śniegu jest niekomfortowa i mało bezpieczna. Opony zimowe bowiem bardzo różnią się od swoich letnich odpowiedników. Różnica jest przede wszystkim w budowie i jakości materiałów użytych do ich produkcji. Letnie opony lepiej przywierają do powierzchni, łatwiej w nich o skuteczne hamowanie. Zimowe opony natomiast posiadają liczne nacięcia i znacznie mniejszy obszar, którym bezpośrednio przylegają do powierzchni. To może bardzo utrudniać hamowanie. Jednak w przypadku kiedy spada śnieg opony zimowe są bezkonkurencyjne w porównaniu do opon letnich. Kierowcy, którzy zapominają o odpowiednio wczesnej wymianie opon z letnich na zimowe stanowią poważne zagrożenie na drogach.

Przygotowania do sezonu zimowego

W trosce o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, innych kierowców, a także zwykłych przechodniów należy odpowiednio wcześnie wymienić opony z letnich na zimowe. Nie należy zwlekać z tym do ostatniego momentu, czy też czekać na pierwszy śnieg. Nie powinniśmy dać się zaskoczyć zimie.

W swoich przygotowaniach do zimy powinniśmy również zadbać o odpowiedni przegląd naszego auta. Należy robić to kilka razy do roku, jednak przed zbliżającą się zimą przegląd jest sprawą obowiązkową. W warsztacie samochodowym przekonamy się, czy nasz samochód jest w pełni sprawny. Pamiętajmy, że jeżeli nawet sprawnie działa podczas cieplejszych dni, ostra zima może przyspieszyć ujawnienie się wszelkich nieprawidłowości. Warto wiedzieć o tym zawczasu, niż przekonać się, kiedy stoimy na środku zaśnieżonej drogi. Przegląd ujawni wszystkie wady naszego samochodu i pozwoli je szybko zniwelować. Warto sprawdzić stan akumulatora naszego auta, ponieważ jest on szczególnie wrażliwy na bardzo niskie temperatury. Jeżeli nie zadbamy o to wcześniej, może się okazać, że w chwili, kiedy będzie nam naprawdę zależało na czasie, nasz samochód nie odpali, co może nam sprawić wiele problemów.

Wyposażenie samochodu w okresie zimowym

Kolejną kwestią jest odpowiednie wyposażenie naszego samochodu. Przygotowanie auta do zimy to bowiem nie tylko wymiana opon i przegląd u mechanika. To również kupno kilku przydatnych akcesoriów, które uratują nas w ciężkich sytuacjach. Pamiętajmy, że zimą mogą się nam przydarzyć i prawdopodobnie się przydarzą takie sytuacje jak:

  • zamarzanie szyb,
  • zamarzanie zamków,
  • zamarzanie i szybkie niszczenie się uszczelek.

Warto zawczasu zaopatrzyć się w płyn do spryskiwaczy, który odmrozi zamarznięte szyby. Skrobaczki również mogą okazać się niezbędne. Niekiedy szyby samochodu skute są tak grubym lodem, że czekanie aż się on rozpuści byłoby stratą czasu. Niektórzy z nas znają to przykre uczucie, kiedy podczas mroźnego zimowego poranka nie mogą dostać się do samochodu, ponieważ zamki są zamarznięte. Dobrze jest wówczas posiadać odmrażacz do zamków, który pomoże nam wybrnąć z ciężkiej sytuacji. Koniecznie należy także pamiętać, że nie należy trzymać go w samochodzie.

Przygotowanie auta sposobem na bezpieczeństwo na drodze

Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do zimy, unikniemy wielu kłopotów. Jednak pamiętajmy, że zima to ciężki okres na drogach. Częściej niż kiedy indziej zdarzają się stłuczki. Dobrze jest więc posiadać takie akcesoria jak linka holownicza, kable rozruchowe, czy apteczka pierwszej pomocy. Liczmy się z tym, że na drodze może się zdarzyć wszystko, dlatego należy się możliwie dobrze zabezpieczyć przed wszystkimi ewentualnościami. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że jazda zimą będzie komfortowa.


Artykuł przygotowała firma Pat-Car Pomoc Drogowa z Płocka zajmująca się min. pomocą drogową, transportem aut i maszyn oraz wynajmem aut zastępczych.

Add Comment


*