Odpalanie auta zimą – porady

Zbliża się zima, czyli czas problemów dla zmotoryzowanych. Zwały śniegu utrudniające przejazd, oblodzona nawierzchnia i minusowe temperatury. Ucierpi na tym nie tylko karoseria, która będzie musiała zmierzyć się z wszechobecną solą i piachem, ale także jednostka napędowa.

Problemy mogą zacząć się już podczas próby uruchomienia silnika. Najwięcej kłopotów mają tradycyjnie kierowcy, którzy użytkują samochody z silnikiem diesla. To właśnie te jednostki znacznie trudniej uruchomić przy minusowych temperaturach. Aby przygotować się na zimowy rozruch auta, postanowiliśmy w ten jesienny dzień zebrać dla Was wszystkie porady, jak uruchamiać pojazd na mrozie. Wiele porad to codzienne nawyki i solidne przygotowanie się do zimy.

  • Nie dodawajmy nadmiernie gazu – czyli nie róbmy tak zwanych przegazówek. Podczas zimy silnik jedynie zmaga się z wyższymi obrotami, ale bez odpowiedniego smarowania. Postarajmy się uruchomić silnik przy minimalnym gazie.
  • Akumulator – to częsty problem. Zimą skuteczność akumulatora spada, przez co nie daje on rady uruchomić pojazdu. Podczas siarczystych mrozów, gdy auto zimuje pod chmurką, warto akumulator zabrać do domu. Nawet nowe akumulatory poddają się w ekstremalnych warunkach.
  • Unikajmy ostrego ruszania – na zimnym silniku tylko nadwyrężamy jednostkę napędową. Ponadto zimą gwałtowne dodanie gazu lub skręcenie kierownicą może okazać się zgubne. To samo tyczy się hamowania.
  • Zostawianie auta na rozgrzanie – gdy już uruchomimy pojazd, warto od razu ruszyć. Silnik nagrzewa się szybciej podczas jazdy, niż postoju.

Add Comment


*