Używane opony – mit oszczędzania

Jesień to czas wymiany opon z letnich na zimowe. To także wzmożony ruch na rynku sprzedaży opon, zarówno tych nowych, jak i używanych. Wielu kierowców chce oszczędzać na częściach eksploatacyjnych, kupując używane komplety opon. Czy to faktycznie oszczędność? Okazuje się, że nie – postaramy się obalić mi używanych opon i przekonać do zakupu tych, które cechują się nowym bieżnikiem. Mamy nadzieję, że kilka prostych i potwierdzonych faktów sprawi, że inaczej skojarzycie na używane opony i na własne bezpieczeństwo.

Cena – tu zaczyna się pierwszy problem. Dobra, używana opona to koszt w granicach 100-150 złotych. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy cena używanego ogumienia jest tylko trochę wyższa, niż cena nowej opony. Dlatego przed wertowaniem ogłoszeń i odwiedzaniem okolicznych wulkanizatorów zalecamy zapoznanie się z cenami nowych kompletów – sami zobaczycie, że ceny wcale nie są kolosalnie większe (jak to przyjęto w stereotypie). Warto także przeliczyć koszty oszczędności względem jazdy i tego, na ile posłuży nam używana opona. Przeliczenia nie kłamią, nowa opona starczy niekiedy na dwa razy więcej, niż używana (co nie oznacza, że używana jest dwa razy tańsza).

Bieżnikowanie i gwarancja – używane opony nie zawsze są tak idealne, jak przedstawiają je sprzedający. Niektóre są bieżnikowane, inne natomiast mają wadę ukrytą, o której tylko teoretycznie nie wie sprzedawca. Kupując używany komplet nie maty także gwarancji. Zupełnie inaczej, niż przy nowych zestawach.

Add Comment


*