Wymagający transport samochodów

Rzeczy, o które powinniśmy zatroszczyć się przed transportem

Zanim zdecydujemy się na ostateczny transport naszego pojazdu, powinniśmy zadbać o kilka rzeczy, dzięki którym unikniemy wielu kłopotów podczas realizacji zlecenia. Przede wszystkim należy zadbać o posiadanie odpowiednich dokumentów. Często to właśnie sami przewoźnicy podkreślają, iż jest to bardzo istotna kwestia. Powinniśmy posiadać przede wszystkim list przewozowy CMR, a także odpowiednie zlecenie. Warto pamiętać, iż zlecenie jest dokumentem, który potwierdza, iż dany przewoźnik jest upoważniony do odbioru samochodu. Czasem może zdarzyć się, iż spisywany dokument nosi nazwę bonu lub orderu. Jego funkcja jest identyczna jak w przypadku zlecenia, ponieważ upoważnia on przewoźnika do odbioru samochodu i kolejno jego transportu. Warto wiedzieć, iż w przypadku transportu jedynie na terenie Unii Europejskiej wymagany jest jedynie list przewozowy wraz ze zleceniem. Jednak jeżeli decydujemy się na transport międzynarodowy, poza granicami Unii Europejskiej, niezbędne jest również posiadanie dokumentów celnych. Niestety często bez nich przewoźnik nie jest uprawniony do przekroczenia granicy.

Kolejną ważną rzeczą, na którą powinniśmy również szczególnie zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na transport naszego samochodu za pomocą lawety są informacje dla przewoźnika. Są to między innymi dane dotyczące wagi naszego pojazdu, a także jego wymiarów. Bardzo ważne jest przekazanie tych informacji wybranej firmie, ponieważ na tej podstawie personel zdecyduje, czy dane przedsiębiorstwo posiada odpowiednią lawetę. Czasem wystarczy, iż podczas kontaktu z daną firmą podamy jedynie model naszego pojazdu. Jednak w przypadku samochodów uszkodzonych musimy szczegółowo opisać uszkodzenia.

Ostatnim, równie istotnym faktem, o którym nie możemy zapomnieć podczas transportu naszego pojazdu lawetą jest ubezpieczenie. Przewoźnicy powinny posiadać niezbędne ubezpieczenie, jednak powinniśmy się upewnić, czy również wybrana przez nas firma spełnia te wymagania. Dzięki temu w przypadku ewentualnych wypadków podczas transportu, przedsiębiorstwo pokryje wszelkie szkody. Z pewnością, jeżeli zwrócimy szczególną uwagę na trzy wspomniane rzeczy, nasz transport będzie przebiegał pomyślnie, a w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, zostaną nam zwrócone pieniądze.

Jak dokładnie wygląda przewóz samochodu?

Z pewnością wiemy już dokładnie, na jakie rzeczy powinniśmy zwrócić szczególnie uwagę podczas wyboru firmy transportowej. Jednak wciąż niewiele osób wie, na czym dokładnie polega transport samochodów lawetą oraz jak przebiega. Obecnie typy lawet są bardzo zróżnicowane. Decydującym kryterium, na podstawie którego możemy je wyróżnić, to przede wszystkim ich wielkość. Możemy się spotkać między innymi z lawetą przeznaczoną do transportu maksymalnie dwóch pojazdów. Warto wiedzieć, iż istnieje również laweta, która może pomieścić nawet do 12 samochodów. Jest to laweta potocznie nazywana lohrą. Obecnie powszechnie jest stosowana w transporcie nowych samochodów, które są odbierane bezpośrednio z linii produkcyjnej.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż przewóz samochodów niezależnie od liczby przewożonych pojazdów wygląda bardzo podobnie. Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Używa się do tego specjalnych pasów, a także klinów. Ilość użytych klinów jest również uzależniona od kierunku, w jakim ustawiony jest pojazd. Zazwyczaj jeżeli nasz samochód na lawecie zamocowany jest w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, powinniśmy użyć czterech klinów. W przypadku zamocowania ładunku w kierunku zgodnym do kierunku jazdy, ilość klinów ulega zmniejszeniu. Jednak należy mieć świadomość, iż może zdarzyć się sytuacja, kiedy w przewożonym samochodzie brakuje kół. Wówczas przewoźnik powinien być bardzo kreatywny, ponieważ w tym przypadku znacznie ciężej jest właściwie zabezpieczyć pojazd.

Pamiętajmy, iż każda firma transportowa jest zupełnie inna. Pomimo tego, iż usługi, które znajdują się w ofertach wielu przedsiębiorstw są takie same, mogą nie być wykonywane tak samo. Często również nie powinna nas kusić zbyt niska cena usług. Może to oznaczać, iż dany przewoźnik dopiero poznaje rynek, co tym samym sugeruje, iż nie ma on zbyt dużego doświadczenia w branży. Jeżeli już ostatecznie zdecydowaliśmy się na usługi danego przedsiębiorstwa, w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, powinniśmy pytać. Z pewnością każdy przedsiębiorca z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania. Ponadto dzięki temu będziemy spokojni, iż wybrana przez nas firma spełnia wszystkie nasze wymagania. Warto również odpowiednio komunikować się z wybranym przewoźnikiem, ponieważ tego typu zachowanie jest podstawą do bezstresowego transportu. Niestety wiele osób wciąż o tym zapomina, co prowadzi do wielu niejasnych sytuacji.

Często dokonując zakupu nowego samochodu, jesteśmy zmuszeni przetransportować go na lawecie. Zazwyczaj jest to dla nas bardzo stresujący moment, ponieważ boimy się o nasz nowy nabytek. Jednak należy pamiętać, iż jeżeli postąpimy zgodnie ze wspomnianymi wskazówkami, a także zadbamy o każdy szczegół, nasze obawy znikną.


Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania: http://lawety.w.poznaniu.pl

Add Comment


*