Wypadek – co robić

Wypadki samochodowe – smutna codzienność

Wypadki samochodowe zdarzają się bardzo często. Zbyt często. Ich tematyka rzadko poruszana jest przez media, ponieważ nie robią już na nikim wrażenia. Wielu wypadkom można byłoby zapobiec. Znaczna część z nich spowodowana jest ludzką bezmyślnością, alkoholem, czasem warunkami zewnętrznymi, czy zwykłą nieuwagą. Bez względu na przyczynę, wypadek samochodowy może mieć tragiczne skutki. Często można im zapobiec, lub sprawić, że będą mniej dotkliwe. Można przyczynić się do uratowania czyjegoś życia, jeżeli tylko udzieli się pierwszej pomocy na czas.

Kursy pierwszej pomocy

Każdy użytkownik ruchu drogowego powinien pomyśleć o ukończeniu kursu pierwszej pomocy. Dzięki niemu mógłby się nauczyć prawidłowego postępowania w podbramkowych sytuacjach. Skorzystanie z oferty kursów pierwszej pomocy niewątpliwie dodałoby nam pewności siebie. Sprawiłoby, że czulibyśmy się bardziej pewnie i nie zwlekali z udzieleniem pomocy, kiedy widzielibyśmy wypadek. Wiedza na temat właściwego postępowania zdecydowanie usprawniłaby nasze działanie. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu nie popełnili byśmy wielu błędów. Wiedzielibyśmy dokładnie co zrobić, żeby poszkodowani w wypadku w miarę możliwości wyszli z niego cało.

Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, kiedy wypadek już się wydarzy, a my będziemy jego świadkami, nie ma znaczenia, czy posiadamy odpowiednie przeszkolenie w kierunku udzielania pomocy, czy też nie. Bez względu na wszystko, musimy się zatrzymać i udzielić pomocy jak tylko potrafimy najlepiej. Nawet jeżeli udzielimy tej pomocy nieumiejętnie i jeszcze bardziej zaszkodzimy rannemu, nawet jeżeli w wyniku naszych działań poniesie on śmierć, jeżeli tylko działaliśmy z chęcią udzielenia pomocy, nie zostaniemy w związku z tym pociągnięci do odpowiedzialności.

Jesteśmy świadkami wypadku. Co dalej?

Jeżeli widzimy wypadek samochodowy musimy się zatrzymać i możliwie jak najszybciej wezwać policję i pogotowie. Powinniśmy wiedzieć jak zachować się po wypadku. Choć stres w takich warunkach jest rzeczą zupełnie normalną, nie wolno nam panikować. Musimy zabezpieczyć swój samochód i przekonać się, czy w miejscu wypadku jesteśmy bezpieczni. Jeżeli nie, nie mamy obowiązku udzielania pomocy. Powinno się w takich momentach liczyć dla nas nasze własne bezpieczeństwo. Jeżeli jednak nic nie wskazuje na to, żeby mogło się nam coś stać, musimy udzielić pomocy.

Jeżeli osoby, które znajdowały się w samochodzie są ranne, należy rozpiąć, lub rozciąć ich pasy. Jeżeli istnieje ryzyko zagrożenia ich życia, kiedy pozostaną w aucie, należy spróbować przetransportować rannych w bezpieczne miejsce. Jeżeli natomiast wydaje nam się, że z samochodem nic się nie dzieje, nie ulatnia się z niego dym, zostawmy poszkodowanych w aucie. Wszelkie próby transportu, kiedy nie jest to konieczne, mogą skończyć się urazami kręgosłupa, więc zaniechajmy tego.

Prośba o pomoc

Jeżeli nie tylko my jesteśmy świadkami wypadku, w pobliżu są również inni ludzie, nie wahajmy się prosić o pomoc. Jako, że sytuacja jest bardzo stresogenna, należy zwracać się do konkretnych osób i prosić o wykonanie konkretnych czynności. Jeżeli zwrócimy się do tłumu, możemy liczyć się z tym, że nikt nie zareaguje. Reanimacja rannych, o ile stwierdzimy, że jest konieczna, powinna trwać do przyjazdu opieki medycznej na miejsce wypadku.


Artykuł przygotowała firma MAX-HOL Pomoc Drogowa z Jeleniej Góry oferująca pomoc drogową i holowanie aut w kraju i za granicą

Add Comment


*